New album called „Bedford School”

7 widoków w drodze do Krakowa

28 października 2014Aktualności

Kraków pełni rolę miejsca, do którego się nigdy nie dociera, utraconego raju, a może nierealnego, idealnego miejsca, ku któremu można jedynie dążyć. To są widoki w drodze do Krakowa, a nie widoki z Krakowem w tle – mówi o swojej nowej płycie Grzegorz Turnau

 

Nowa płyta Grzegorza Turnaua ukaże się w listopadzie. „7 widoków w drodze do Krakowa” to cykl piosenek i tematów instrumentalnych, inspirowany odkrytymi w pałacu Mieroszewskich w Krakowie freskami z połowy XIX w. – Tytuł płyty jest w pewnym sensie cytatem z Leszka Aleksandra Moczulskiego, który 20 lat temu wydał tom pt. „70 widoków w drodze do Wenecji”. Leszek się zgodził, abym tę melodię słów zapożyczył – tłumaczy artysta.

 

O genezie swojej nowej płyty mówi: – Blisko 10 lat temu w krakowskim domu, który kiedyś był nazywany pałacem Mieroszewskich, bo pałacami na modłę włoską dawniej nazywano bogate kamienice krakowskie, zostały odkryte na ścianach dekoracje malarskie z drugiej połowy XIX. Odkrył je podczas remontu mój przyjaciel, który tam mieszka, wybitny muzyk, oboista Mariusz Pędziałek, z którym współpracuję od dawna. Malowidła przedstawiają idylliczne, arkadyjskie wręcz obrazy, ale dotyczące okolic podkrakowskich, takich jak zamek w Tenczynie, Ojców, Krzeszowice, zamek i klasztor w Tyńcu. Jest ich siedem i tworzą pewien cykl. Pomyślałem, że mógłby on zostać przetłumaczony na suitę muzyczną. I tak powstała ta płyta.

 

Na pograniczu czarnego humoru i burleski

 

Na płycie nagrano trzynaście utworów, autorem większości tekstów jest poeta Bronisław Maj, ale jest też wiersz Horacego i księdza Macieja Sarbiewskiego pt. „Życie wieśniacze”, a także jeden wiersz Grzegorza Turnaua. – Te teksty sprawiają, że moja historia malarsko-muzyczna ma swoje drugie dno: jest próbą podsumowania i refleksji, a nawet zastanowieniem się nad więzią z poprzednimi pokoleniami i nad przemijaniem – mówi muzyk. I dodaje, że „gdy ma się 47 lat, można już sobie pozwolić na takie melancholie”.

Jak twierdzi, to nie jest płyta o Krakowie. – Kraków pełni tu rolę miejsca, do którego się nigdy nie dociera, utraconego raju, a może nierealnego, idealnego miejsca, ku któremu można jedynie dążyć. To są widoki w drodze do Krakowa, a nie widoki z Krakowem w tle. Cały czas ocieramy się o sprawy dość poważne, jednocześnie redukując to wierszami Bronka Maja, które sytuują się gdzieś na pograniczu czarnego humoru i burleski – wyjaśnia Turnau.

 

Obój jest szczególnym instrumentem

 

W nagraniu płyty i w koncertach wokaliście i pianiście towarzyszą Mariusz Pędziałek na oboju, Robert Kubiszyn na basie i grający na perkusji Cezary Konrad oraz Robert Majewski na trąbce, a także Śląska Orkiestra Kameralna. W wielu utworach gościnnie śpiewa Dorota Miśkiewicz, tworząc duet z Turnauem. – Swoim śpiewem pełni ona rolę przewodniczki opowieści. Jak znaczący jest jej udział w nagraniu świadczy to, że śpiewa ona w siedmiu utworach na trzynaście – mówi. 

 

Nagranie – jak podkreśla Turnau – zostało niemal w całości zrealizowane na żywo. Artysta zadedykował płytę wirtuozowi oboju Mariuszowi Pędziałkowi, z którym od blisko 20 lat współpracuje. – Obój jest szczególnym instrumentem; ma brzmienie melancholijne, śpiewne i pasuje do partii kantylenowych. Obój był od początku obecny w moich nagraniach. Przypomnę choćby taką piosenkę „Cichosza”, którą wypłynęliśmy na szersze wody, jeśli chodzi o rozpoznawalność i sympatię publiczności – dodaje. 

 

Artykuł opublikowano w krakowskim dodatku do Gazety Wyborczej, 26.10.2014


« Kontakt »

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji: Polityka prywatności i plików cookies
projekt: AK | realizacja: Kreujemy.pl