New album called „Bedford School”

Solidarność z Japonią: żurawie od Turnaua i wiślaków

25 marca 2011Aktualności

Niebieskie, czerwone i białe żurawie piłkarzy Wisły "pofruną" doKesennumy. Do stada papierowych ptaków, które składamy od prawie dwóch tygodni jako wyraz naszej solidarności z Japończykami, dołączył w środę także zielony żuraw zrobiony przez Grzegorza Turnaua.

Kolorowe i białe, małe i duże, ze zwichniętymi skrzydełkami, pokrzywionym dziobem i te starannie wykonane. Za to absolutnie wszystkie składane z sercem. Takie są nasze żurawie, które robimy z papieru dla mieszkańców Kesennumy.

– To wcale nie takie trudne! – zapewniał wczoraj Grzegorz Turnau, składając żurawia na nierównym stoliku w Prowincji Nowej przy ul. Brackiej. – Akcja z żurawiami podoba mi się dlatego, że nie odwołuje się wyłącznie do naszych wyobrażenie o tym, co dotkniętemu przez ten straszny kataklizm krajowi i jego mieszkańcom jest potrzebne, ale też do japońskiej tradycji. Czyli robimy coś, co oni docenią i co dla nich będzie bardzo czytelnym znakiem solidarności, wsparcia i współczucia. A ponieważ ja zrobiłem żurawia z zielonego papieru, to i nadziei – mówił Turnau.
akcję organizowaną przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" i krakowską redakcję "Gazety" włączyli się także piłkarze Wisły. Maciej Żurawski złożył podpis na żurawiu złożonym z niebieskiego koloru, który jest klubową barwą drużyny Wisły.

Nasza akcja składania papierowych żurawi dla mieszkańców Kesennumy trwa już od prawie dwóch tygodni. Przypomnijmy: 11 marca to 74-tysięczne portowe miasteczko zostało spustoszone przez trzęsienie ziemi, a potem fale tsunami i pożary.

Dlaczego zdecydowaliśmy się, żeby to właśnie żuraw stał się motywem przewodnim naszej akcji? – Jeżeli chcemy, żeby ktoś wyzdrowiał, żeby spełniło się czyjeś marzenie, składamy żurawie. Żuraw, po japońsku tsuru, jest symbolem szczęścia i długowieczności. Bardzo często Japończycy w jakiejś intencji układają tysiące żurawi – wyjaśnia Katarzyna Nowak, wicedyrektor Mangghi.

Wszystkie żurawie trafią do Muzeum, które do 17 kwietnia czeka na papierowe ptaki, by potem przesłać je japońskim przyjaciołom. Zapraszamy do składania żurawi dla mieszkańców Kesennumy!

Przypominamy też, że działa konto, na które można wpłacać pieniądze dla mieszkańców Kesennumy:

Fundacja Kyoto-Kraków
ul. Marii Konopnickiej 26
30-302 Kraków
Bank Pekao SA 58 1240 46501111 00103853 3210
hasło "Pomoc Japonii"

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

« Kontakt »

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji: Polityka prywatności i plików cookies
projekt: AK | realizacja: Kreujemy.pl