New album called „Bedford School”

Grzegorz Turnau poprowadził w Szczecinie warsztaty w ramach Yamaha Workshops

23 marca 2011Aktualności

ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE

MAŁGORZATA KLIMCZAK, GŁOS SZCZECIŃSKI, 2011-03-23

Grzegorz Turnau poprowadził w poniedziałek w klubie Royal Jazz Klub warsztaty autorskie. W darmowych zajęciach uczestniczyli studenci i uczniowie szczecińskich szkół muzycznych.

Aranżer, kompozytor, wokalista i poeta spotkał się z młodymi muzykami w ramach cyklu Yamaha Workshops w Szczecinie. Są to darmowe warsztaty ufundowane przez firmę Yamaha.

Zainteresowanie było ogromne, a sala była pełna młodych artystów spragnionych spotkania z człowiekiem, który muzycznie i wokalnie jest dla nich autorytetem.

– Słowo workshop dosyć mnie krępuje i wolę słowo warsztat – mówi Grzegorz Turnau. – Nie zamierzam nikogo mamić moimi umiejętnościami pedagogicznymi. Wszystko, co do tej pory robiłem, robiłem instynktownie. W śpiewaniu należy unikać wszelkich recept i jestem daleki od ich dawania.

Relacja filmowa Polskiego Radia Szczecin

Grzegorz Turnau postawił na spontaniczność i małą improwizację.

– Kto chciałby posłuchać piosenek, popatrzeć jak bardzo się zestarzałem od ostatniego pobytu w Szczecinie, a kto chce porozmawiać – zapytał na początek.

Uczestnicy warsztatów chcieli i jednego i drugiego, więc artysta grał na pianinie i śpiewał swoje utwory przeplatając to rozmowami z publicznością.

"Piosenka radość w nas rozpala, wspólnego śpiewu rośnie fala" – tym słynnym fragmentem muzycznym z filmu "Wodzirej" rozpoczęło się wspólne śpiewanie na warsztatach. Studenci i uczniowie świetnie sobie poradzili, zwłaszcza z refrenem.

– Interesuję się taką formą muzyki, jaką prezentuje Grzegorz Turnau, bo sama zajmuję się muzyką kabaretową i jest mi to bliskie – mówi Dianna Domagała, studentka II roku instrumentalistyki i edukacji artystycznej Akademii Sztuki. – Nie nastawiałam się jakoś szczególnie na to spotkanie, bo nie lubię się na coś nastawiać, żeby się potem nie rozczarować. Tym razem nie rozczarowałam się.

Bartosz Frontczak na co dzień studiuje filozofię i pedagogikę, a mimo to pojawił się na warsztatach.

– To była dla mnie wielka zagadka – mówi Bartosz. -Lubię osobę prowadzącego, słucham jego muzyki i to było główną przyczyną, dla której pojawiłem się na warsztatach. Nastawiłem się na otwartą formę tych warsztatów i się nie zawiodłem.

Organizatorem spotkania była Fundacja na rzecz Akademii Sztuki w SzczecinieOd słowa do słowa narastała rozmowa z Turnauem

Gazeta Wyborcza Szczecin, 2011-03-21

Ponad setka szczecinian zjawiła się w poniedziałek w Royal Jazz Clubie, by posłuchać kompozycji, ale też muzycznych rad Grzegorza Turnaua.

Krakowski kompozytor i wokalista poprowadził otwarte muzyczne warsztaty w ramach wspólnego projektu Fundacji Akademii Sztuki oraz jednego z największych producentów instrumentów muzycznych, firmy Yamaha.

– Takie zajęcia to najlepsza okazja dla młodych artystów, by mogli uczyć się od najlepszych – wyjaśnia szef Fundacji Akademii Sztuki Sylwester Ostrowski. – Dzięki takiej formie zmniejsza się dystans między artystą a kimś, kto chce się rozwijać.

Na wczorajszym spotkaniu była m.in. grupa studentów Akademii Sztuki. – Sam trochę śpiewam, głównie klasykę – mówił Paweł Guz, student edukacji muzycznej. – Przyszedłem posłuchać, co na temat muzyki ma do powiedzenia pan Turnau. To cudowny wokalista.

Przed rozpoczęciem spotkania Grzegorz Turnau, który sam gra na instrumentach Yamahy, mówił "Gazecie", że warsztatów trochę się obawia, bo nie jest pedagogiem, ale od odpowiedzialności się nie uchyli.

– Będę próbował dowiedzieć się, czego ludzie chcą dowiedzieć się ode mnie, od osoby, która od ponad 20 lat jest na estradzie – mówił. – Postaram się wyjaśnić, czym jest błąd w sztuce. Błąd w sensie niedoskonałości. I na ile ta niedoskonałość decyduje o naszej indywidualności, o wyborze dalszej drogi.

Obawy artysty okazały się bezzasadne. Gdy wszedł na scenę, przywitały go gromkie brawa. A on od razu próbował skrócić dystans: – Kto z was jest zainteresowany śpiewaniem? – spytał. I zastrzegł, że bardziej liczy na rozmowę niż warsztat.

Spotkanie z Turnauem było drugim z cyklu szczecińskich warsztatów finansowanych przez Yamahę, a zainicjowanych przez Fundację Akademii Sztuki. Kolejne spotkanie w kwietniu. Poprowadzi je producent muzyczny Wojciech Olszak.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin

Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta

« Kontakt »

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji: Polityka prywatności i plików cookies
projekt: AK | realizacja: Kreujemy.pl